„Povești cu păpuși” în parohiile Dorgoș și Zăbalț

În seara zilei de 30 august 2020, după slujba Vecerniei, în curtea bisericii parohiale Dorgoș, Protopopiatul Lipova, aproape 30 de copii au participat la o piesă de teatru cât și la unele jocuri interactive alături de membrii trupei de teatru Piticot din Arad. Copiii au vizionat piesa de teatru intitulată „Hansel și Gretel”. Mai apoi toți copiii au primit prajitură și sucuri.
Tot de o piesă de teatru, cât și de cântece și jocuri s-au bucurat și copiii din parohia Zăbalț, Protopopiatul Lipova, unde preot paroh este Ungureanu Cristian, aici participând un număr de aproximativ 30 de copii.
Activitatea s-a desfășurat în cadrul Proiectului „Povești cu păpuși” finanțat de Consiliul Județean Arad prin Centrul Cultural Județean Arad, având ca obiectiv parohiile defavorizate cultural.

Pr.  Ciuciuc Grațian