Noi îndrumări bisericești pentru starea de alertă, în Arhiepiscopia Aradului

În coordonare cu actul Centrului Eparhial nr. 2490/14.08.2020, privind „Îndrumările bisericești pentru starea de alertă”, facem cunoscute și cele dispuse prin Hotărârea Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Arad (nr. 55/09.10.2020), și anume:1. Purtarea corectă a măștii de protecție în spații închise, aruncarea lor după folosire într-un recipient de gunoi cu capac;

2. Spălarea și dezinfectarea mâinilor, păstrarea distanței de 1,5 m între persoane, limitarea numărului de persoane în spații închise;

3. Dezinfectarea suprafețelor de contact (mânere, mese, balustrade);

4. Procesiunile/slujbele/serviciile religioase din spațiile închise, se vor desfășura numai cu respectarea regulilor de distanțare fizică (asigurarea unei suprafețe de 4 mp/persoană), efectuarea triajului observațional și dezinfecția mâinilor la intrarea în locașul de cult. În condițiile în care numărul participanților depășește limita impusă de H.G. nr. 782/2020 reprezentanții locașurilor de cult vor îndruma participanții spre curțile locașurilor de cult;

5. Organizarea de sărbători religioase este permisă numai cu participarea persoanelor care au domiciliul sau reședința în Județul Arad, fără participarea persoanelor/pelerinilor din alte județe;

6. Informarea populației asupra riscurilor la care se expun atât personal cât și la nivel de comunitate locală;

Și de această dată se reamintește recomandarea că în această perioadă de pandemie este mare nevoie de a promova cu multă responsabilitate, pacea și unitatea Bisericii, precum și grija pentru sănătatea poporului.

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Aradului