Instalarea noului preot în Parohia Mănăștur

Din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului, în Duminica a 28-a după Rusalii, credincioșii din Parohia Mănăștur, Protopopiatul Arad, și-au primit pe noul păstor de suflete în persoana părintelui Valentin Vasile Strâmbei.
Evenimentul a debutat cu săvârșirea Vecerniei de către un sobor de preoți sub protia Preaonoratului Părinte Flavius Petcuț, Protopopul Aradului. Din sobor au făcut parte : Pr. Bogdan Tod, slujitor la Paraclisul Eparhial ,,Sf. Andrei”, Pr. Ursu Nicolae, fostul preot paroh, Pr. Răzvan Sas – Parohia Vinga, Pr. Marius Vidican – Parohia Bătania-Ungaria, Pr. Juc Gabriel-Parohia Vărșand, Diac. Cristian Petruț – Catedrala Veche Arad.
Părintele protopop Flavius Petcuț a vorbit despre importanța păstorului sufletesc în viața spirituală a credincioșilor, mulțumind fostului părinte paroh pentru cele trei decenii de slujire atât în slujba sfântul altar cât și a credincioșilor pe care i-a păstorit, prezentându-l în același timp pe noul preot.
După tradiție, noul preot paroh a primit din partea părintelui Protopop, Sfânta Cruce, Sfânta Evanghelie și cheile bisericii.
Cuprins de emoții părintele Valentin a mulțumit în cuvântul său IPS  Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului și PS Părinte Emilian Crișanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului, pentru numirea în parohia Mănăștur, domnului primar al comunei Vinga, Sorin-Ioan Negrei, preoților împreună slujitori dar și credincioșilor prezenți la acest eveniment important din viața acestei comunități.

Pr. Răzvan Sas