Proiectul „Dăruind o pâine, dobândim raiul” derulat în Parohia Prunișor

În contextul Anului comemorativ al filantropilor ortodocși români în Parohia Prunișor s-a derulat proiectul „Dăruind o pâine, dobândim raiul”, care a avut ca scop principal, aducerea bucuriei în sufletele oamenilor suferinzi, bătrâni și singuri, dar și sprijinirea oamenilor care au o stare materială precară.

Acest proiect s-a putut derula, prin implicarea credincioșilor din satul Prunișor, care și-au arătat dragostea prin faptă pentru  confrații lor. Totodată, în acest proiect s-a implicat și Primăria Sebiș, prin domnul primar Cristian Feieș și domnul consilier local Haniș Cornel.

Proiectul s-a derulat într-un interval de timp de două săptămâni, în această perioadă strângându-se 112 kg de alimente, 50  kg de haine.

Consider că, proiectul implementat și derulat în această parohie și-a atins scopul. În pragul sărbătorilor închinate Nașterii Domnului, toți oameni trebuie să simtă bucuria acestor momente de bucurie.

Pr. Florin Ioan Avram