Tinerii Parohiei Groșeni la săniuș

Chiar dacă sărbătorile de iarnă au trecut și nu ne-am putut bucura măcar de existența unui fulg de nea, iată, că acum la încheierea perioadei de prăznuire a Botezului Domnului, așternerea primului strat de zăpadă din acest an a fost un moment de neuitat pentru tinerii din Parohia Groșeni, Protopopiatul Ineu.

Aceștia, alături de preotul paroh Radu Sas au format o adevărată pârtie de săniuș pe colina unde este amplasată biserica parohială.
Veniți de acasă cu săniuțele în spate, glasurile lor au fost asemenea copiilor care, cu mulți ani înainte au fost consemnați de poetul român George Coșbuc în celebra s-a poezie „Iarna pe uliță”

„A-nceput de ieri să cadă
Câte-un fulg, acum a stat,
Norii s-au mai răzbunat
Spre apus, dar stau grămadă
Peste sat.

Nu e soare, dar e bine,
Și pe râu e numai fum.
Vântu-i liniștit acum,
Dar năvalnic vuiet vine de
De pe drum.

Sunt copii. Cu multe sănii,
De pe coastă vin țipând
Și se-mping și sar râzând;
Prin zăpadă fac mătănii
Vrând-nevrând.” ( George Coșbuc- Iarna pe uliță, 1896)

Aceste clipe de neuitat ale copilăriei trezesc în sufletele părinților dar și ale bunicilor amintiri din tinerețea lor dragă, când majoritatea timpului si-o petreceau la săniuș după ce veneau de la școală.
Totuși, bucuria tinerilor a fost prea mare, și de aceea au făcut promisiuni că se vor întâlni și mâine pentru a crea amintiri de neuitat.
Student, Denis-Alexandru Roșu-Drăgan