„Împreună după Liturghie”- activitate catehetică în Parohia Pecica I

La îndemnul Mântuitorului „Lăsați copiii să vină la Mine” (Luca 18,16), Parohia Ortodoxă Pecica I, Protopopiatul Arad, a lansat un proiect intitulat „Împreună după Liturghie”, o întâlnire după Sfânta Liturghie cu copiii care vin la Biserică.

Întâlnirea are ca obiectiv apropierea de Dumnezeu și înțelegerea despre cine este Dumnezeu și ce vrea de la noi oamenii, cum trebuie să ne raportăm la Dumnezeu și la aproapele nostru, învățarea de rugăciuni, muzică bisericească dar și diverse ateliere pe care dorim să le desfășurăm împreună.

Acest proiect a fost îmbrățișat cu multă căldură de către părinți, care au adus cu încredere copiii în sala de cateheză de la Oficiul Parohial unde se desfășoară aceste întâlniri, iar copiii au fost foarte încântați și dornici să continuăm aceste întâlniri.

Pr. Kosztner Radu Ioan

Parohia Ortodoxă Română Pecica 1