ÎPS Părinte Timotei a participat la Sfânta Liturghie săvârșită în Catedrala Arhiepiscopală din Arad

În Duminica a 17-a după Rusalii, 14 februarie 2021, Chiriarhul arădean, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a participat la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie săvârșită de către un sobor de preoți și diaconi în Catedrala Arhiepiscopală ,,Sfânta Treime” din Arad.

La momentul rânduit, Chiriarhul arădean, în cuvântul de învățătură, a vorbit despre ,,Câmpul misiunii mântuitoare” (pe baza citirilor scripturistice ale duminicii: 2 Cor. 6; Matei 15), care are în vedere sufletul omului, arătând că oricui e nevoie i se cuvine ajutorul indiferent de neam și religie. Vindecarea fiicei cananeencei de către Mântuitorul este o ilustrare a acestui fapt, precum și îndemnul pentru creștin, în acest an omagial dedicate românilor din afara granițelor țării, la conlucrare sinceră în folosul obștesc, a arătat Înaltpreasfinția Sa.

Credincioșii prezenți la sfânta slujbă s-au bucurat de prezența Întâistătătorului eparhiei în mijlocul lor și de cuvântul de învățătură împărtășit.

Protos. Iustin Popovici