Praznicul Întâmpinării Domnului sărbătorit la Catedrala Arhiepiscopală din Arad

În ziua praznicului Întâmpinării Domnului, 2 februarie 2021, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a participat la Sfânta Liturghie săvârșită în Catedrala Arhiepiscopală ,,Sfânta Treime” din Arad, de către un sobor de preoți și diaconi.

Cuvântul de învăţătură rostit de către Chiriarh a fost pus sub titlul ,,Dreaptă tâlcuire – a cuvântului adevărului” (cf. citirilor scripturistice: Evr. 7; Luca 2), referindu-se la perisopele citite după diferite ediții ale Bibliei, arătând faptul că Biserica folosește ediția ce poartă aprobarea Sfântului Sinod, iar aceasta reprezentând traducerea exactă a textului din limbile sacre, mai ales că Evanghelia praznicului se referă la istoria Dreptului Simeon care întâmpinând pe Mântuitorul la templu împlinește făgăduința dată lui de către Duhul Sfânt că ,,nu va vedea moartea până nu va vedea pe Hristosul Domnului” (Luca 2, 26). De fapt, fiind unul dintre traducătorii Bibliei din limba ebraică în greacă, a aflat sensul adevărat al textului privind nașterea mai presus de fire a lui Mesia. În felul acesta o traducere exactă corespunde întocmai și adevăratei învățături a Bisericii. În limba noastră cultică tâlcuirea cărților bisericești a respectat întocmai originalul, fiind astfel o garanție și pentru o dreaptă înțelegere a versiunii originale, de exemplu traducerile românești ale Noului Testament de la Alba Iulia și Biblia lui Șerban Cantacuzino, a arătat Înaltpreasfinția Sa.

Protos. Iustin Popovici