Cerc misionar în Parohia Hălmagiu

Sâmbătă, 13 martie 2021, Parohia Ortodoxă Hălmagiu din Protopopiatul Sebiș a găzduit întrunirea preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar Hălmagiu, coordonat de către Preacucernicul Părinte Cristian-Mihăiță Bacoș, preot paroh al Parohiei Hălmagiu.
În cadrul întrunirii, părintele Cristian-Mihăiță Bacoș a susţinut următoarele referate, în conformitate cu „Anul omagial al pastorației românilor din afara României” și „Anul comemorativ al celor adormiți în Domnul; valoarea liturgică și culturală a cimitirelor”: 1. „Efecte ale migrației românilor în străinătate: slăbirea și chiar distrugerea unității familiei”; 2. „Fenomenul migrației și modul în care Biserica din țară se raportează la această realitate”. Prin aceste teme s-au evidențiat consecințele semnificative ale migrației, atât a celei temporare, cât și a celei definitive. Tendința de a rămâne definitiv în țările de destinație este bine cunoscută și conduce la pierderi considerabile în rândul populației.
La final, părintele paroh a mulțumit pentru prezență tuturor preoților.

Radu Mihai Popoviciu