Cerc Pastoral Misionar în Parohia Almaș

În duminica a doua a Postului mare, preoții cercului pastoral Buteni s-au adunat în biserica cu hramul Buna Vestire a Parohiei Almaș, prilej cu care au săvârșit Sfânta Taină a Maslului.

În cuvântul de învățătură susținut de Preacucernicul Părinte Florin Gașpar de la Parohia Cărand, au fost abordate două teme respectiv, Repere istorice privind situația comunităților românești din Republica Moldova și Efecte ale migratiei românilor în străinătate, slăbirea și chiar distrugerea unității de familie. În relatarea făcută părintele a subliniat necesitatea rugăciunii și imitarea exemplului Sfântului Grigorie Palama în rezolvarea problemelor cu care se confruntă credincioșii de pretutindeni.

La sfârșitul sfintei slujbe preotul paroh a mulțumit preoților pentru slujire preoților, corului bisericii și tuturor credincioșilor prezenți.

Pr. Florin Oarcea