Trecem la ora de vară. 28 martie este cea mai scurtă zi din an

România trece oficial la ora de vară. În noaptea de 27 spre 28 martie, ora 03:00 va deveni 04:00. Astfel, 28 martie este cea mai scurtă zi din an, cu 23 de ore.

Practic, ora de iarnă este ora oficiala pe glob. Ideea trecerii la ora de vară îi aparține omului de știință Benjamin Franklin, iar primul stat care a pus în practică trecerea la ora de vară a fost Germania, în 1916.

În România, ora de vară a fost introdusă pentru prima dată în 1917, în timpul Primului Război Mondial.

„Timpul fiind modul de existenţă al creaturii, veşnicia este modul de existenţă a lui Dumnezeu-Creatorul”

– Patriarhul Daniel

2021 ar putea fi ultimul an în care se produc aceste schimbări. Încă din 2019, la nivel european au existat discuții privind renunțarea la schimbarea orei, tocmai pentru că are și unele efecte neplăcute asupra organismului uman: insomnii, oboseală, anxietate și dureri de cap.

Drept urmare, Comisia Europeană a propus să se renunțe la schimbarea sezonieră a orei în Europa, oferind statelor membre libertatea de a decide dacă doresc să aplice în mod permanent ora de vară sau de iarnă.

84% din cetăţenii UE sunt în favoarea încetării schimbării orei, care conform multor studii are un efect negativ asupra sănătăţii omului.

Foto credit: Public domain

https://basilica.ro/trecem-la-ora-de-vara-28-martie-este-cea-mai-scurta-zi-din-an/