Instalarea unui nou preot în Parohia Bodrogu-Nou, Protopopiatul Arad

În a 2-a duminică din Postul Mare, din mila lui Dumnezeu, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscop al Aradului și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Emilian Crișanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Aradului, membrii comunității eclesiale din Parohia Bodrogu-Nou, Protopopiatul Arad, l-au primit pe noul păstor de suflete.
Acest eveniment important a debutat cu săvârșirea slujbei Utreniei, continuându-se cu Sfânta Liturghie. Aceasta a fost săvârșită de către părintele Gabriel Chereji care păstorește comunitatea din Parohia Cuța, județul Satu Mare, părintele Bogdan Ioan-Tod, fostul preot paroh al acestei comunități și noul slujitor al Parohiei Bodrogu-Nou, părintele Ciprian Călin Toduț,
După săvârșirea Dumnezeieștii Liturghii, părintele protopop Flavius Petcuț în prezența oficialităților locale, l-a prezentat pe noul preot credincioșilor, și l-a instalat oficial în postul de preot paroh, conform Hotărârii Permanenței Consiliului Eparhial. Potrivit tradiției, părintele protopop i-a înmânat noului preot simbolurile și totodată fundamentele misiunii preoțești: Sfânta Evanghelie, Sfânta Cruce precum și cheia bisericii, cu îndemnul de a sluji cu timp și fără timp în mijlocul credincioșilor ce i s-au încredințat spre păstorire.
La final, noul preot paroh a împărtășit un cuvânt de mulțumire emoționant, mulțumind întâi lui Dumnezeu pentru că l-a învrednicit de acest mare har al preoției, mai apoi a transmis cuvânt de recunoștință celor doi ierarhi arădeni, asigurându-i de întreaga ascultare, părintelui protopop pentru frumosul cuvânt de învățătură, familiei pentru toată susținerea și nu în ultimul rând tuturor credincioșilor pentru frumoasa primire.
Pr. Bogdan-Ioan Tod