Cerc pastoral-misionar în Parohia Caporal Alexa

Duminică, 4 aprilie 2021, Parohia Caporal Alexa, din Protopopiatul Arad, a găzduit întrunirea preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar Zărand, coordonați, din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către Preacucernicul Părinte Nicolae Rădulescu, preot paroh la Parohia Sântana I.                  Întrunirea a început la ora 17, în biserica parohială, unde s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu, după care preoţii prezenţi s-au retras la Oficiul parohial, unde s-au purtat discuţii pe tema referatului susţinut de către părintele Liviu Pamfiloiu, preot paroh la Parohia Caporal Alexa. În referatul prezentat: ,,Proiecte pastoral-misionare transfrontaliere: înfrăţiri între parohiile ortodoxe din ţară şi comunităţile din străinătate”, a vorbit despre comunitate și comuniune, despre rolul Bisericii în formarea și conturarea identității naționale de neam, despre importanța Bisericii în viața celor din Diaspora, care îi ține apropiați, cât și despre relațiile dintre parohiile din țară mai ales cu parohiile aflate în vecinătatea granițelor țării (pelerinaje, împreună slujiri, proiecte în care sunt implicați tinerii, competiții sportive, etc). În luările de cuvânt, preoţii prezenţi şi-au adus aportul în dezbaterea temei, la discuțiile avute, participând și teologul Galiș Lucian de la Curtici, care, ca unul care a trăit aproape șapte ani în Grecia, a descris mult mai detaliat viața din afara granițelor țării, cât și percepția băștinașilor față de imigranți.

La finalul discuţiilor, preotul paroh, Liviu Pamfiloiu, a mulţumit preoţilor care au participat la acest moment important din viaţa comunităţii pe care o păstoreşte. Seara s-a încheiat cu o agapă frăţească.

Preot Adrian Crainic