Cerc pastoral – misionar în Parohia Sintea–Mare

Parohia Sintea-Mare, din protopopiatul Arad, a găzduit în duminica a treia din Postul Mare, închinată Sfintei Cruci, întrunirea preoților din Cercul pastoral-misionar Chișineu-Criș, coordonați, din încredințarea Înalt Preasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către Preacucernicul Părinte Daniel-Mirel Dumitru.
Întrunirea a debutat la ora 1700, în biserica parohială cu hramul „Nașterea Sf. Ioan Botezătorul”, prin oficierea Tainei Sfântului Maslu, săvârșită de cei 14 preoți prezenți: Pr. Dan Viorel Albiș – Parohia Chișineu-Criș II, Pr. Cantemir Lipovanu – pensionar, Pr. Viorel Boțoc – Parohia Socodor, Pr. Ovidiu Ardelean – Parohia Șiclău, Pr. Ioan Pavel – Parohia Sintea-Mare, Pr. Costin Sandu – Parohia Pilu, Pr. Gheorghe-Gabriel Juc – Parohia Vărșand, Pr. Adinel Popovici – Parohia Grăniceri, Pr. Gabriel Gosta – Parohia Șimand, Pr. Mircea Hurdea – Parohia Șimand, Pr. Florin Borca – Parohia Șepreuș, , Pr. Nicolae Vidican – Parohia Mișca, Pr. Adrian Hanțiu – Parohia Vânători.
Cuvântul de învățătură la Taina Sfântului Maslu a fost rostit de părintele Mihai Oprea de la Parohia Țipari, care a explicat cum putem împlini chemarea Mântuitorului subliniată în textul evanghelic al acestei duminici: ,,Oricine voiește să vină după Mine să se lepede de sine, să-şi ia crucea şi să-Mi urmeze Mie” (Marcu 8, 34). Totodată, părintele a arătat și legătura dintre Crucea Mântuitorului și crucea fiecărui credincios, accentuând că perioada Postului Mare, este timpul în care suntem chemaţi să urmăm modelul lui Hristos, să ne răstignim duhovnicește prin post, spre a putea „urca” pe Cruce şi a învia împreună cu El.
În continuare, preotul paroh Pavel Ioan, a mulțumit tuturor pentru prezentă și a prezentat în fața preoților slujitori temele: ,,Repere istorice ale înființării Eparhiei românilor ortodocși din Ungaria” și ,,Perspectiva creștină asupra morții ilustrată în Scriptura Noului Testament”, pe marginea cărora au urmat dezbateri şi luări de cuvânt. Seara s-a încheiat cu o agapă frățească.
Următoarea întâlnire a preoților din cercul misionar Chișineu-Criș va avea loc în data de 16 mai, în Parohia Nădab.

Pr. Mihai Oprea
Parohia Țipari