Concursul de pricesne pentru copii – „Sfințișorii glăsuiesc” – ediția I

Duminică 18 aprilie 2021 în biserica Parohiei Ortodoxe Aradul Nou a avut loc prima ediție a Concursului de pricesne pentru copii „Sfințișorii glăsuiesc”.

Copiii au interpretat fiecare câte o priceasnă ortodoxă fără acompaniament sau negativ, în port național, sub îndrumarea preoților și a coordonatorilor (părinți sau profesori). Concursul a fost jurizat de o comisie formată din preoții slujitori ai parohiei, profesori de muzică bisericească, de canto și reprezentanți ai Asociației Ortodoxe „Sf. M. Mc. Gheorghe” Aradul Nou.
Toți copiii participanți au primit diplomă, medalie, trofeu, iconițe, cărți de rugăciuni și dulciuri, prin purtarea de grijă a membrilor Asociației mai sus amintite.
Concursul s-a desfășurat respectând toate prevederile legale privitoare la pandemie.