IPS Părinte Timotei s-a rugat în Catedrala Arhiepiscopală din Arad, în cea de-a 5-a duminică a Postului Mare

În Duminica a 5-a din Postul Mare (a Sfintei Cuvioase Maria Egipteanca), 18 aprilie 2021, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a participat la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare, săvârșită de către un sobor de preoți și diaconi în Catedrala Arhiepiscopală ,,Sfânta Treime” din Arad.

La momentul rânduit, Chiriarhul arădean, în cuvântul de învățătură a vorbit credincioşilor prezenţi despre ,,Îndreptarea cugetului” (pe baza citirilor scripturistice: Evr. 9 și Marcu 10) cerută în slujba Ceasurilor Bisericii, trebuitoare pentru buna rânduială în viața creștină. Citirile duminicale, între care și cele de cinstire a Sfintei Cuv. Maria Egipteanca (Gal. 3; Lc. 7), fac referire la aceea că Mântuitorul îndreaptă gândurile celor doi apostoli ai Săi, Iacov și Ioan, precum și a fariseului Simon, în a discerne între îndreptarea prin lege sau prin credință, adică din prevederile legii sau propriile cerințe sufletești. Întregul trebuie să observe dreptatea divină. Îndemnul este acela de-a urma pilda vieții cuvioasei care a găsit calea îndreptării prin pocăință, după cum a arătat Înaltpreasfinția Sa.

La finalul slujbei credincioșii prezenți au primit binecuvântarea Întâistătătorului Eparhiei Aradului.

Protos. Iustin Popovici