Icoane pe sticlă pictate de copiii de la Liceul Special ,,Sfânta Maria” Arad

„Lăsați copiii să vină la Mine…” Aceste cuvinte ale Mântuitorului Iisus Hristos i-au inspirat pe profesorii și elevii de la  Liceul Special „Sfânta Maria” Arad să implementeze, în cadrul școlii, un proiect deosebit, cu tema „Lumina Învierii”.

În cadrul acestui proiect, școala  a avut ca parteneri Arhiepiscopia Aradului (Consilier cultural, Protos. Dr. Iustin Popovici), Inspectoratul Școlar Județean Arad (Inspector școlar pentru învățământ special și special integrat, Prof. Hrițcu Svetlana Zagorka, Inspector școlar pentru Limba română, Prof. Kuschausen Cristina, Inspector școlar pentru management instituțional și religie, Arhid. Prof. Sirca Florin) și Parohia Variașu Mare (Preot paroh Dr.Baba Lucian).

Preșcolarii și elevii de la Liceul Special „Sfânta Maria” au pictat icoane pe sticlă, au confecționat lucrări în tehnici diverse (iris folding, quilling, colaj, desen, pictură), au creat poezioare și povestioare, toate acestea fiind expuse în biserica Parohiei Variașu Mare, urmând a fi dăruite enoriașilor acestei parohii.

Proiectul s-a dorit a reprezenta un mijloc de stimulare a interesului elevilor atât pentru lectură şi creaţie literară, cât și pentru arta plastică, a urmăritdezvoltarea simțului artistic al elevilor; realizarea unor activități atractive pentru copii; crearea unui climat prietenos între copiii și cadrele didactice implicate;  dezvoltarea interesului elevilor pentru artă, în toate formele ei; dezvoltarea aptitudinilor şi încurajarea talentului/abilităților  de orice fel, dar, mai ales, a avut intenția de a-i apropia pe copii de Biserică.

Prof. Carina Baba