Seri duhovnicești în Parohia Cintei

In perioada 12-17 Aprilie, Parohia Cintei a organizat in săptămâna a 5 a din Postul Mare potrivit tradiției comunității seri duhovnicești menite să amplifice credință în contextul stării de pandemie.

Prima seară duhovnicească la slujba Pavecerniței Mici Părintele invitat Florin Bej de la Parohia Crocna Protopopiatul Sebiș in tema abordată a vorbit despre puterea rugăciunii Sfântului Efrem Sirul;

În a doua seară duhovnicească la slujba vecerniei Părintele Botea Alexandru de la Parohia Dieci Protopopiatul Sebiș a susținut tema referitoare la mărturisirea sinceră a păcatelor in vederea dobândirii sănătății sufletești și trupești;

Cea de – a treia seară duhovnicească a fost cea a Canonului celui Mare al Sfântului Andrei Criteanul. Parintele invitat Marius Vidican de Parohia Bătănia din Ungaria a prezentat tema legata de suferința amplificată de credință în vremea pandemiei;

În a patra seară duhovnicească la slujba vecerniei Părintele invitat Rocsa Sebastian de la Parohia Pescari cu filia Fenis a susținut tema privitoare la ancorarea noastră in credință în vremea pandemiei având ajutorul Mântuitorului și al Maicii Domnului;

În a cincea seara duhovnicească la slujba Deniei Acatistului Bunei vestiri Părintele invitat Ilica Ciprian de la Parohia Sintea Mica a abordat tema legata de libertate și sănătate în contextul pandemiei;

Serile duhovnicești s-au încheiat sâmbătă 17 aprilie cu slujba vecerniei unde Părintele invitat Nicu Radulescu de la Parohia Santana 1-a susținut tema urcușului spre înviere in perioada Triodului menționăm că Parohia Cintei se afla la a 19 a ediție a săptămânii duhovnicești.

Anul acesta din cauza pandemiei ediția s- a desfășurat limitat urmând că în Postul Nașterii Domnului sa organizăm acest eveniment mai extins.

Pr Dr Nicu Breda