Misiune a Facultății de Teologie Ortodoxă din Arad în Parohia Moneasa

Miercuri, 21 aprilie 2020, Părintele conf. univ. dr. Lucian Farcașiu de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” din Arad a slujit Liturghia Darurilor Înaintesfințite în Parohia Moneasa, din cadrul protopopiatului Sebiș, slujbă la care a participat un număr însemnat de credincioși din această parohie.

După săvârșirea Liturghiei Darurilor Înaintesfințite, părintele Lucian Farcașiu a rostit un bogat cuvânt de învățătură duhovnicească pentru credincioșii parohiei, referindu-se la semnificația rânduielii Liturghiei Darurilor Înaintesfințite și la valoarea Sfintei Împărtășanii
pentru progresul duhovnicesc al creștinului, mai cu seamă în perioadele de post din cursul anului bisericesc.
La sfârșitul slujbei, părintele paroh Dănuț Tulcan a mulțumit părintelui profesor pentru prezență și slujire, precum și pentru îndemnurile duhovnicești adresate credincioșilor la sfârșitul slujbei.
Pr. conf. dr. Lucian Farcașiu