Cerc pastoral-misionar în Parohia Andrei Șaguna

Marți, 18 mai 2021, Parohia Andrei Șaguna, din Protopopiatul Arad, a găzduit întrunirea preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar Zărand, coordonați, din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către Preacucernicul Părinte Nicolae Rădulescu, preot paroh la Parohia Sântana I.                                                                       Întrunirea a început la ora 17, în biserica parohială, după care preoţii prezenţi s-au retras la Oficiul parohial, unde s-au purtat discuţii pe tema referatului susţinut de către părintele Adrian Mariș, preot paroh la Parohia Andrei Șaguna. În referatul prezentat, ,,Fenomenul migrației și modul în care Biserica din țară se raportează la această realitate”, a vorbit despre migrație ca fenomen răspândit în toată lumea modernă și despre rolul Bisericii, pusă în situația de a gestiona această realitate în spiritul evanghelic al dragostei: ,,Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți”. În luările de cuvânt, preoţii prezenţi şi-au adus aportul în dezbaterea temei, fiind prezentate situații concrete, cu toate consecințele și traumele ce se răsfrâng , mai ales, asupra copiilor, cât și măsurile ce se impun în atenuarea efectelor migrației: divorțuri, sinucideri, ucideri, depresii, etc.

La finalul discuţiilor, preotul paroh, Adrian Mariș, a mulţumit preoţilor care au participat la acest moment important din viaţa comunităţii pe care o păstoreşte. Seara s-a încheiat cu o agapă frăţească.

Preot Lucian Ștefănuț