Duminica a 7-a după Paști la Catedrala Arhiepiscopală din Arad

În Duminica a 7-a după Paști (a Sfinților Părinți de la Sinodul I Ecumenic), Chiriarhul arădean, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a participat la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie săvârșită de către un sobor de preoți și diaconi în Catedrala Arhiepiscopală ,,Sfânta Treime” din Arad.

La momentul rânduit, Înaltpreasfinția Sa a rostit cuvântul de învățătură cu titlul ,,Lucrătorii viei” (în baza citirilor scripturistice: Fp. Ap. 20; Ioan 17), din imnografia duminicii, prin care se cinstesc Sfinții Părinți de la Sinodul I Ecumenic, care la trei veacuri de la Înălțarea Domnului la cer s-au străduit să dea Bisericii Simbolul Credinței, îndepărtând ereziile, schismele și alte dezbinări ivite în obștea creștină, netezind calea afirmării religioase; totul cuprinzându-se în Rugăciunea Arhierească a Mântuitorului rostită la Cina cea de Taină din pragul Pătimirilor Sale. Apostolul zilei întărește cuvintele Evangheliei printr-o evocare într-un oarecare paralelism a momentului despărțirii Sf. Ap. Pavel de clerul cetăților din Asia Mică, atestat deja în primele zile ale Creștinismului împotriva detractorilor organizării Bisericii. Pentru întărirea sufletească este folositoare tâlcuirea conținutului rugăciunii amintite, redată în pericopa evanghelică doar în parte, dar fiind grăitoare pentru arătarea misiunii Mântuitorului, a ucenicilor Săi și a tuturor credincioșilor, a arătat Înaltpreasfinția Sa.

Protos. Iustin Popovici