Eroii Neamului au fost comemorați în Parohia Galșa

Joi, 10 iunie 2021, după săvârșirea Sfintei Liturghii în biserica cu hramul ,,Adormirea Maicii Domnului” din Parohia Galșa, Protopopiatul Lipova, preotul paroh Adorian-Lucian Trif, a oficiat Slujba Parastasului pentru Eroii Neamului în fața troiței din curtea bisericii.

În cuvântul său, preotul le-a vorbit celor prezenți, majoritatea copilași despre această mare sărbătoare și despre eroismul celor care s-au jertfit pentru apărarea, demnitatea și libertatea țării noastre: ,,Mai presus de toate, azi, neamul nostru o dată cu Înălţarea Domnului îşi serbează istoria eroismului său legendar personificat prin eroi. Este istoria sufletului românesc împodobit cu bogate realizări ale virtuţilor de bărbăţie şi vitejie străbună prin care s-a clădit viaţa României de azi şi se plămădeşte România de mâine.Cinstirea faptelor lor eroice le-o vom arăta şi dovedi nu prin simple discursuri şi confesiuni retorice, ci prin înălţarea noastră la măreţia şi strălucirea jertfei lor! Făclie de lumină şi de înălţare, eroii neamului ne cer astăzi un stil de viaţă nouă şi devotament cu dăruire pe altarul neamului. Să plecăm genunchii şi inimile noastre pentru pioasa reculegere în faţa eroilor noştri, ctitori ai veşniciei româneşti şi să lăsăm să cadă o lacrimă de recunoştinţă, în rugăciunea noastră pentru veşnica lor odihnă”.

Dormiţi în pace scumpi eroi şi pomenirea voastră să fie în veci! Amin!

La finalul slujbei, preotul paroh le-a împărțit tuturor prinoase.