„La mulți ani!”, copii frumoși din Pâncota

La fel ca în alte parohii din cuprinsul Patriarhiei Române, ziua de 1 iunie – Ziua Internațională a Copilului- a fost marcată și în cadrul Parohiei Ortodoxe Române Pâncota, Protopopiatul Lipova, Arhiepiscopia Aradului, prin desfășurarea unor activități specifice ce au avut drept protagonști principali copiii comunității locale și nu numai.

La reușita manifestării și-au dat concursul preoții slujitori ai parohiei, preot Leonardo Doca și preot Flavius Ardelean, educator Amalia Dragalina, alte cadre didactice, părinți ai copiilor, precum și o serie de oameni de bine, care au oferit și daruri spre a fi împărțite copiilor prezenți.
Ziua a debutat cu rostirea unei rugăciuni comune în biserica parohială, a continuat cu vizionarea unui film de desene animate cu subiect religios, culminând, apoi, cu derularea unor concursuri sportiv-educative, încheiate cu premierea tuturor participanților.
Spiritul ludic, buna dispoziție, bucuria comuniunii și armonia creată, au fost notele caracteristice ale zilei, care a primit aprecierea celor prezenți, cu toții exprimându-și nădejdea că sărbătoarea zilei de 1 iunie va deveni o tradiție anuală în cadrul parohiei, copiii constituind practic, viitorul ei luminos.
Pr. Dr. Ardelean Flavius