„Lăsați copiii să vină la Mine…” – Icoane pe sticlă pictate de copiii de la Școala Gimnazială Iratoșu, jud. Arad

„Lăsați copiii să vină la Mine…” Aceste cuvinte ale Mântuitorului Iisus Hristos le-au inspirat pe doamnele prof. MIRELA MIHAELA ONIȚA (director) și IULIANA LUPU (prof. Religie) și pe elevii de la  Școala Gimnazială Iratoșu (școală la care sunt înscriși și copiii din parohia Variașu Mare) să implementeze un proiect deosebit, care a avut ca scop cunoașterea învățăturilor Bisericii, a tradițiilor religioase și formarea virtuților creștine.

În cadrul acestui proiect, școala  a avut ca partener Parohia Variașu Mare, Preot paroh Dr. LUCIAN BABA.

Elevii Levițchi Roxana Maria, Prelipcean Sebastian, Duca Ionela Gabriela, Sebestyen Sonia, Szabo Klaudia, Rusu Iasmina, Cojocaru Alexandra, Dancs Iasmina Miruna, Dancs Minodora Iuliana, Navaro Guler Maria Vanesa, Morocico Angelo Ionuț au pictat icoane pe sticlă, pe care le-au expus în biserica Parohiei Variașu Mare, urmând a fi dăruite enoriașilor acestei parohii.

Proiectul a reprezentat un mijloc de stimulare a interesului elevilor  pentru arta făuririi icoanelor, a urmărit dezvoltarea simțului artistic al elevilor, realizarea unor activități atractive pentru copii, crearea unui climat prietenos între copiii și cadrele didactice implicate, dar, mai ales, a avut intenția de a-i apropia pe copii de Biserică.

Prof. Carina Baba