Ziua copilului sărbătorită alături de copiii Parohiei Pecica 1

Cu prilejul Zilei Copilului, copilașii care frecventează Sfânta Biserică și participă la toate proiectele desfășurate în Parohia noastră, astăzi au fost răsplătiți cu un pelerinaj la mai multe mănăstiri eparhie și totodată vizitând Cetatea Șiriei, Catedrala Arhiepiscopală ,,Sfânta Treime” din Arad, iar apoi luând masa împreună.

Considerăm că mai întâi de toate copiii trebuie zidiți sufletește pentru societatea de mâine care trebuie să păstreze și să trăiască credința si tradiția străveche a înaintașilor noștri, însă pentru aceasta trebuie să cunoască si locurile unde strămoșii noștri s-au rugat, drept pentru care astăzi copilașii au vizitat în primul rând mănăstirile si împreună au cântat în fiecare imnul pascal Hristos a Înviat, urmând ca sâmbătă, 6 iunie 2021, să se desfășoare a doua parte de activități interactive alături de tinerii si copilașii Parohiei noastre. 

Pr. Kosztner Radu Ioan