Cerc pastoral – misionar în Parohia Grăniceri

Duminica a V-a dupa Rusalii, a vindecării celor doi demonizaţi din ţinutul Gadarei, a constituit pentru credincioşii parohiei Grăniceri,protopopiatul Arad, un prilej de binecuvântată bucurie duhovnicească ocazionată de intrunirea preoţilor din Cercul pastoral-misionar Chişineu-Criş, coordonaţi de PC Părinte Daniel-Mirel Dumitru.

Cu această ocazie, cei 12 preoţi prezenţi au săvârşit în biserica parohială cu hramurile Sfântul Mare Mucenic Gheorghe şi Sfântul Ierarh Nectarie de la Eghina,  începând cu orele 18.00, Taina Sfântului Maslu.

 La Taina Sfântului Maslu au slujit următorii preoţi: Pr. Daniel-Mirel Dumitru-parohia Chişineu-Criş I,  Pr. Viorel Boţoc-parohia Socodor, Pr. Cătălin Tulcan-parohia Socodor, Pr. Mircea Hurdea- parohia Şimand, Pr. Ioan Pavel-parohia Sintea-Mare, Pr. Florin Borca-parohia Sepreus,  Pr. Dan-Viorel Albiş-parohia Chişineu-Criş II, Pr. Sandu Costin-parohia Pilu, Pr. Adrian Hanţiu-parohia Vânători, Pr. Nicolae Vidican-parohia Mişca, Pr. Gheorghe Gabriel Juc-parohia Vărşand şi preotul paroh Adinel Popovici.

Cuvântul de învăţătură la Taina Sfântului Maslu a fost rostit de părintele Mircea Hurdea, de la parohia Şimand, care a subliniat în cuvântul său importanţa omagierii pe care o face anul acesta Biserica noastră faţă de toţi românii din afara graniţelor ţării, parohia Grăniceri însăşi situându-se la graniţa de vest a Ţării noastre. Cuvinte ca românism, patriotism, jertfă şi unitate de neam şi credinţă, au constituit lait-motivul predicii părintelui, care nu a uitat să reamintească în încheiere datoria sfântă a oricărui român şi creştin de a-şi onora cu recunoştinţă înaintaşii vrednici care au contribuit la realizarea idealului naţional al poporului român, asta şi în contextul general al pomenirii celor adormiţi care sunt comemoraţi anul acesta în chip deosebit pe tot cuprinsul Patriarhiei Române.

Preotul paroh, Adinel Popovici a mulțumit în încheiere preoţilor şi credincioşilor prezenţi, susținând apoi referatele cu următoarele teme:,,Comunităţile de credincioşi ortodocşi români aflate în diaspora-activităţi culturale şi social-filantropice’’ şi ,,Temeiuri liturgice ale pomenirii celor adormiţi”. Seara s-a încheiat cu o agapă frățească.

Următoarea întâlnire a preoţilor din cercul misionar Chişineu-Criş va avea loc în data de 15 august, în parohia Vărşand.

Pr. Daniel-Mirel Dumitru, Parohia Chişineu-Criş I