Cerc pastoral-misionar în Parohia Lazuri

În 11 iulie 2021, Duminica a 3-a după Rusalii, Cercul Pastoral-Misionar Hălmagiu s-a întrunit în Biserica Parohiei Ortodoxe Lazuri. Pentru deschiderea acestei întâlniri preoțești, s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu.

Din sobor au făcut parte: PC Pr. Pensionar Adam Crișan-Pantea, înlocuitor în Parohia Țărmure, PC Pr. Nicoară Bujor de la Parohia Măgulicea, PC Pr. Paroh Buda Silviu-Ionuț de la Parohia Lazuri, PC Pr. Bele Raul de la Parohia Secaș, PC Pr. Groza Ștefan de la Parohia Tălagiu, PC Pr. Horga Marius de la Parohia Pleșcuța și PC Pr. Zadic Andrei-Achim de la Parohia Brusturi.
Răspunsurile de strană au fost oferite de cântăreții parohiei.
După săvârșirea Sfintei Taine, PC Pr. Zadic Andrei-Achim a rostit un cuvânt de învățătură despre Samarineanul milostiv-Tămăduitorul tuturor bolilor noastre trupești și sufletești.
La final PC Pr. Paroh Buda Ionuș-Silviu de la Parohia Lazuri a mulțumit tuturor pentru prezență și reuniunea s-a încheiat prin miruirea și stopirea cu aghiazmă a tuturor celor prezenți.

Pr. Andrei Zadic