Atelier de lecturi în Parohia Chesinț, ,,După amiaza în bibliotecă”

,,Asta e fascinant la cărţi: îţi permit să călătoreşti fără să faci un pas.“ – Jhumpa Lahiri
Astăzi la Centrul de Recreație și Dezvoltare Personală „Sfântul Stelian” al Parohiei Chesinț, copiii au făcut cunoștință cu Maria de la Biblioteca Județeană „A.D. Xenopol” din Arad.

Am citit povești și am creat un semn de carte care ne va aduce aminte de întâlnirea noastră, iar la final toti copiii au fost entuziasmați de faptul că au plecat acasă cu o carte în dar. Astfel, cei mici continua ceea ce Maria i-a învățat azi, să se bucure citind!
Dedicăm săptămâna aceasta cărților si importantei lecturii în viața noastră.
Citind, intrăm într-o lume magică plină de aventuri, de mistere sau armonie; ne bucurăm de reuşita unor personaje sau ne întristăm de eşecul sau durerea altora, trăim suspansul sau ne emoţionăm, descoperim expresii pline de adevăr. Constantin Chiriţă preciza în romanul Cireşarii: ,,Şcoala este cuibul în care înveţi cum să te înalţi în văzduh’’. Aceasta înălţare se poate realiza doar prin lectură.

Pr. Florin Ardeuan