Copilărie și dărnicie la Firiteaz

Pentru peste 90 de copii din Parohia Firiteaz și din împrejurimi, ziua de duminică, 1 August 2021, va rămâne una cu totul memorabilă. Evenimentul a debutat cu săvârșirea Tainei Sfântului Maslu, în cadrul căreia preoții, copiii, tinerii și toți cei prezenți s-au rugat pentru sănătatea micuței Maria Băcanu, o fetiță de 2 ani și 10 care suferă de cancer.

După terminarea slujbei, în curtea Centrului de Tineret „Bucurie în Ortodoxie”, într-o atmosferă de vis, actori din cadrul Teatrului de Stat „Ioan Slavici” din Arad, în colaborare cu Consiliul Județean Arad, Centrul Cultural Județean Arad și Primăria Comunei Șagu, au pus în scenă piesa de teatru „Hänsel și Gretel” spre bucuria copiilor, emoția părinților și nostalgia bunicilor. Mai apoi, în bucuria jocurilor copilăriei, salturi în trambulină și plimbări cu caii, s-a organizat strângerea de fonduri pentru micuța Maria, în urma căreia s-a adunat suma de 11 126 de lei. Se încheie astfel încă un eveniment frumos organizat de Centrul de Tineret „Bucurie în Ortodoxie” a cărui sfințire va avea loc în data de 15 August.

Robert Blaga – student teolog