Ierarhii arădeni prezenți la evenimentele culturale în cadrul „Zilelor Aradului”

În data de 18 august 2021, în sala Ferdinand a Primăriei municipiului Arad, au debutat lucrările Conferinței naționale „Istoria unei primării. Primăria orașului Arad, între trecut și viitor”, eveniment cultural organizat de Instituțiile de cultură ale urbei, în cadrul „Zilelor Aradului”, ce se desfășoară în perioada 16-29 august 2021.
La acest eveniment a participat Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, dimpreună cu Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Aradului. Chiriarhul eparhiei arădene a rostit un cuvânt de binecuvântare pentru acest eveniment, evocând bunele raporturi de colaborare între Arhiepiscopia Aradului și instituțiile locale, atât în plan administrativ, cât și cultural.
La conferință au luat parte personalități ale Aradului, reprezentanți ai celor două universități arădene, istorici și oameni de cultură, dar și conferențiarii invitați pentru a-și prezenta lucrările și contribuțiile științifice.

Pr. Dr. Tiberiu Ardelean