Cerc pastoral – misionar în Parohia Şiclău

Duminica a XVIII-a dupa Rusalii, a constituit pentru credincioşii parohiei Şiclău, protopopiatul Arad, un prilej de binecuvântată bucurie duhovnicească ocazionată de intrunirea preoţilor din Cercul pastoral-misionar Chişineu-Criş , coordonaţi de PC Părinte Daniel-Mirel Dumitru. Cu această ocazie, cei 16 preoţi prezenţi au săvârşit în biserica parohială cu hramul Schimbarea la Faţă, începând cu orele 18.00, Taina Sfântului Maslu.
La Taina Sfântului Maslu au slujit următorii preoţi:Ierom.Antonie-măn.Feredeu, Pr. Daniel-Mirel Dumitru-parohia Chişineu-Criş I, Pr. Viorel Boţoc-parohia Socodor, Pr. Cătălin Tulcan-parohia Socodor, Pr. Mircea Hurdea- parohia Şimand, Pr. Ioan Pavel-parohia Sintea-Mare, Pr. Florin Borca-parohia Sepreus, Pr. Dan-Viorel Albiş-parohia Chişineu-Criş II, Pr. Sandu Costin-parohia Pilu, Pr. Aurel Mager-parohia Nădab, Pr. Nicolae Vidican-parohia Mişca, Pr. Adinel Popovici-parohia Grăniceri, Pr. Cantemir Lipovanu-pensionar, Pr. Traian Moţiu-pensionar, Diac. Florin Pavel-parohia Chişineu-Criş I şi preotul paroh Ovidiu Ardelean.
Cuvântul de învăţătură la Taina Sfântului Maslu a fost rostit de părintele Cătălin Tulcan, de la parohia Socodor, care a subliniat în cuvântul său importanţa ascultării şi împlinirii Cuvântului lui Dumnezeu, idee exprimată magistral în pericopa evanghelică a acestei duminici, pescuirea minunată fiind rodul ascultării lui Simon Petru de Cuvântul lui Hristos.
Preotul paroh, Ovidiu Ardelean a mulțumit în încheiere preoţilor şi credincioşilor prezenţi, susținând apoi referatele cu următoarele teme:,,Comunităţile de credincioşi ortodocşi români aflate în diaspora-provocări spirituale’’ şi ,,Folosul pomenirii celor adormiţi”. Seara s-a încheiat cu o agapă frățească.
Următoarea întâlnire a preoţilor din cercul misionar Chişineu-Criş va avea loc în data de 17 octombrie, în parohia Mişca.
Pr. Daniel-Mirel Dumitru, Parohia Chişineu-Criş I