Cercul pastoral-misionar  în Parohia Bănești

În 12 septembrie 2021, Duminica dinaintea Înălțării Sfintei Cruci, Cercul Pastoral-Misionar Hălmagiu s-a întrunit în Parohia Ortodoxă Bănești, imediat după terminarea Sfintei Liturghii.
Pentru deschiderea acestei întâlniri preoțești, s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu. Din acest sobor au făcut parte: PC Pr. Gornic Marcel din Parohia Ociu, PC Pr. Nicoară Bujor de la Parohia Măgulicea, PC Pr. Paroh Bulea Mihai de la Parohia Bănești, PC Pr. Buda Ionuț-Silviu de la Parohia Lazuri și PC Pr. Zadic Andrei-Achim de la Parohia Brusturi.
Răspunsurile de strană au fost oferite de cântăreții parohiei.
După săvârșirea acestei Sfinte Taine, PC Pr. Nicoară Bujor de la Parohia Măgulicea a prezentat un elaborat referat cu titlul „Mărturii istorice privind rolul și locul cimitirului în tradiția și credința creștinilor ortodocși români. Sensul eclesial al cimitirului. Cimitirele, expresii ale timpului orientat spre eternitate prin permanenta comemorare a decedaților”.
La final PC Pr. Paroh Bulea Mihai a mulțumit tuturor pentru prezență și reuniunea s-a încheiat prin miruirea celor prezenți.

Pr. Andrei Zadic