Comemorarea eroilor din anul 1944 în Parohia Prunișor

În amintirea înaintașilor noștri și totodată ca o datorie morală pe care fiecare creștin o are, aceea de a cinsti pe cei care nu mai sunt, am săvârșit și noi în Parohia Prunișor o slujbă de pomenire pentru eroii neamului românesc, căzuți pe câmpurile de luptă din zona localității satului nostru.
În centru satului este ridicat un monument închinat bravilor eroi, în semn de recunoștință și mulțumire pentru jertfa depusă. Totodată mai este un monument ridicat în cimitirul satului, care arată jertfelnicia bravilor eroi. Sunt elocvente câteva versuri, care arată prețuirea pe care trebuie să o acordăm acestor oameni:
„Aduceți-vă aminte,
De cei ce au plecat.
Că-n inima fierbinte,
Aveau … Ce-aveau de dat”.
(Gheorghe Ciucur, Înălțare și eroi).
După săvârșirea slujbei de pomenire, tinerii împreună cu credincioșii parohiei au intonat câteva cântece patriotice, care au stârnit multă emoție în sufletele celor prezenți.
Pr. Florin Ioan-Avram