IPS Părinte Timotei a săvârșit o slujbă de binecuvântare pe locul unde va fi noua clădire a Facultății de Științe Economice din cadrul UAV Arad

Miercuri, 1 septembrie 2021, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a săvârșit o slujbă de binecuvântare la începutul lucrărilor ce se vor derula la edificiul din strada Paul Chinezu, acolo unde Universitatea ,,Aurel Vlaicu” din Arad investește în noua Facultate de Științe Economice.

Alături de Înaltpreasfinția Sa, din sobor au făcut parte Părintele Prof. Dr. Cristinel Ioja, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă ,,Ilarion V. Felea” din Arad și Părintele Lect. Dr. Tiberiu Ardelean, inspector eparhial.

Au participat la eveniment prefectul Aradului, Toth Csaba, președintele CJA, Iustin Cionca, primarul orașului, Călin Bibarț, doamna Ramona Lile, Rectorul UAV, cadre didactice, reprezentanți ai firmei de proiectare și ai firmei constructoare.

O lucrare de anvergură care include reabilitarea clădirii istorice a fostei Școli Generale nr. 2, achiziționată de UAV și construirea unei noi clădiri care va întregi ceea ce va fi noul sediul al Facultății de Științe Economice. Investiția se ridică la aproape 7 milioane euro și a fost posibilă în urma câștigării proiectului european „Reabilitare, modernizare, extinderea și echiparea clădirii Corp A, din str. Paul Chinezu nr. 10, demolare parțială corp B”, depus în cadrul programului Regio, Programul Operațional Regional 2014-2020, prin ADR VEST.

Protos. Iustin Popovici