Peste 100 de pelerini arădeni la Mănăstirea Prislop

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei Arhiepiscopul Aradului, credincioșii Parohiei Ortodoxe „Sf. M. Mc. Gheorghe” Aradul Nou, au efectuat Duminică 19 septembrie 2021, un pelerinaj la Mănăstirea Prislop din Episcopia Devei și Hunedoarei.
Peste 100 de credincioși arădeni, au participat la Sfânta Liturghie săvârșită în Duminica după Înălțarea Sfintei Cruci, la paraclisul sfintei mănăstiri. Credincioșii au vizitat și mormântul Părintelui Arsenie Boca și peștera Sf. Ioan de la Prisop.
La întoarcere, pelerinii au vizitat și Catedrala Sfinții Împărați Constantin și Elena din Hunedoara, unde au primit binecuvântarea de la părintele Valentin Crainic care le-a făcut câteva rugăciuni. Îndrumul lor spre casă, grupurile de pelerini au poposit și la Schitul Sf. Nectarie de la Nandru.
Pelerinajul a fost organizat prin purtarea de grijă a Asociației Ortodoxe Sf. Mare Mc. Gheorghe Aradul Nou.

Pr. Gabriel C. Mariș