Proiect misionar „Slujirea Ortodoxiei în pandemie”. Etapa a II-a: „Pictăm să ajutăm” – Expoziție de icoane pe sticlă în scop caritabil

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, în perioada 10 septembrie 2021 – 31 octombrie 2021 se va desfășura, în Arhiepiscopia Aradului, Etapa a II-a a proiectului misionar „Slujirea Ortodoxiei în pandemie”. Etapa a II-a se va numi „Pictăm să ajutăm”.

 • La această etapă, în parohiile din Arhiepiscopia Aradului, preoții vor organiza ateliere de pictură de icoane pe sticlă;
 • Vor participa credincioșii parohiilor: copii, tineri și adulți;
 • La realizarea acestui atelier de pictură preoții vor putea colabora cu cadrele didactice, în special cu profesorii de religie, de la școlile pe care le au în cuprinsul parohiei;
 • Icoanele vor avea dimensiunea A 5 (aprox. 15cm/21cm);
 • Vor putea fi pictate, la alegere, icoane cu scene biblice, icoane cu Mântuitorul Iisus Hristos, cu Maica Domnului sau cu sfinții la care au evlavie cei care pictează;
 • Dacă este nevoie de ajutor în realizarea icoanelor pe sticlă, se poate accesa link-ul https://www.youtube.com/watch?v=-9szNdjJ7M8;
 • Preoții vor face la biserica parohială o expoziție a icoanelor care au fost pictate de participanți (într-o duminică din perioada 26 septembrie 2021 – 10 octombrie 2021);
 • Preoții vor aduce icoanele pe sticlă la protopopiatul de care aparțin, până la data de 15 octombrie 2021;
 • Icoanele vor fi colectate de la protopopiate și duse la centrul eparhial;
 • De asemenea, copiii și tinerii din parohii vor putea participa în perioada 18 septembrie 2021 – 19 septembrie 2021, ora 15:00, la Atelierul de pictură pe sticlă „Icoane din suflete de copii” organizat de Asociația Filantropia a Arhiepiscopiei Aradului, cu sprijinul Centrului Municipal de Cultură – Arad, ce va avea loc în curtea Facultății de Teologie Ortodoxă ,,Ilarion V. Felea” din Arad;
 • Persoanele participante la Atelierul de pictură vor picta și înrăma icoane pe sticlă cu ajutorul pictorilor profesioniști, Alin Pater și Karla Pater;
 • La sfârșitul lunii octombrie centrul eparhial va organiza mai multe expoziții cu toate icoanele pe sticlă ce au fost pictate la Atelierul de pictură organizat de Asociația Filantropia, cât și la atelierele organizate în parohiile din cuprinsul Arhiepiscopiei Aradului;
 • Prima expoziție a icoanelor va avea loc în data de 22 octombrie 2021 la Palatul Cultural din Arad (Filarmonica de Stat), în cadrul un concert caritabil susținut de Corul psaltic Sfântul Ioan Damaschin din Arad și Orchestra Rapsodia din Arad;
 • Expoziții vor mai avea loc și în mai multe locații din Municipiul Arad: Catedrala Arhiepiscopală, Catedrala Veche, Palatul administrativ (Primăria), în perioada 24 octombrie 2021 – 26 octombrie 2021;
 • La expoziții se vor face colecte de bani pentru cazul fetiței din Arad, Maria Băcanu, fetiță de 3 ani, diagnosticată cu cancer – Neuroblastom stadiul IV, cu metastaze abdominale și în zona gâtului (detalii despre caz găsiți pe  Pagina de facebook: Împreună pentru Maria Băcanu https://www.facebook.com/groups/186908430045536/?ref=share), dar și pentru alte cazuri sociale;
 • Toate icoanele vor putea fi achiziționate în schimbul unei donații în bani pentru cazuri sociale.

Îndemnăm toate parohiile să participe la acest proiect misionar, fie prin prezența la Atelierul de pictură din perioada 18 septembrie 2021 – 19 septembrie 2021 din curtea Facultății de Teologie Ortodoxă din Arad, fie prin ateliere de pictură organizate la parohii. Amintim faptul că pot participa copii, tineri sau adulți, credincioși de orice vârstă, preoți, doar ca să „Pictăm să ajutăm”.