Proiectul ,,Și TU ai dreptul să zâmbești!”, în Parohia Galșa

Într-o zi binecuvântată de toamnă, podgoria gălșeană a vibrat de glasurile copiilor din cadrul Integra Ong si ale Clubului Copiilor Galșa în cadrul proiectul județean de parteneriat educațional „Și TU ai dreptul să zâmbești!” activitate desfășurată în  Parohia Ortodoxă din Galșa.

A fost o zi specială, în care masa îmbelșugată în vie, experiența unică, garantată, buna dispoziție și mai presus de toate binecuvântarea lui Dumnezeu a fost peste noi toți. Copiii au învațat să culeagă struguri,să-i macine iar mai apoi sa-i stoarcă, totul într-un mod traditional.

Pentru toate ale zilei mulțumim inițiatoarei proiectului-doamna inspector pentru învățământul special și special integrat Zagorka Hritcu , gazdelor din via gălșeană și ajutoarelui dânșilor, minunaților copii a căror bucurie în interacțiune a fost atât de firească încât a făcut să strălucească lacrimi de bucurie si a stârnit emoții valoroase în ochi și suflet de părinte.

Pr. Adorian Trif