Sf. Mare Mc. Dimitrie, sărbătorit în Parohia Mădrigești

Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, sărbătorit în parohia ortodoxă Mădrigeşti biserica Șoimuș. Cu ocazia hramului, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de preotul paroh apoi după Sfânta Liturghie preotul paroh a oficiat o slujbă de pomenire pentru ctitorii sfântului locaș trecuți la cele veșnice.

Cu această ocazie a hramului, în prezența unui număr însemnat de credincioși, s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu. Din sobor au făcut parte Pr. Luşca Ciprian Dumitru de la parohia Zimbru, Pr. Vesa Ioan de la Parohia Iosăşel și preotul paroh Zbîrcea Teodor-Gheorghe.
Părintele Luşca Ciprian Dumitru de la parohia Zimbru a ținut un frumos cuvânt de învățătură, în cadrul căruia a evidențiat semnificația sfințeniei.
La finalul slujbei, părintele paroh Zbircea Teodor Gheorghe, a mulțumit preoților și credincioșilor prezenți, ziua s-a încheiat cu o agapă frățească.