Credincioşii din Parohia Mocrea şi-au sărbătorit ocrotitorul spiritual, pe Sf. Ap. Andrei, cel întâi chemat

Marţi, 30 noiembrie 2021, comunitatea ortodoxă din satul Mocrea, Protopopiatul Ineu, şi-a sărbătorit ocrotitorul spiritual, pe Sf. Ap. Andrei, cel întâi chemat.
Sărbătoarea a început încă din ajun, când părintele paroh Leahu Cristian-Dănuţ a săvârşit Vecernia cu Litie.
Ziua de sărbătoare a continuat în data de 30 cu săvârşirea Sfintei Liturghii de către un sobor de preoţi, condus de Preaonoratul Părinte Adrian Zaha, Preot paroh şi Protopop al Ineului, acesta rostind si cuvântul de învăţătură. La momentul cuvenit s-au împărtăşit cu Sfintele Taine atât preoţii slujitori cât si un număr însemnat de copii şi credincioşi.
Din sobor, alături de Părintele Protopop Adrian Zaha, au mai făcut parte preoţii: Tureanu Dan de la parohia Ineu-Centru,Sever Mocanu de la Parohia Ineu-Traian, Ciuciuc Graţian de la Parohia Dorgoş şi Părintele Leahu Cristian Dănuţ Preot Paroh al satului Mocrea.
Pe toată durata slujbelor s-au respectat normele sanitare în vigoare.
Pr. Leahu Cristian-Dănuţ