Hramul bisericii din Parohia Ineu

Ziua de 8 noiembrie este întotdeauna prilej de mare bucurie pentru credincioșii Parohiei Ineu, a cărei biserică și-a sărbătorit și astăzi hramul, având ca ocrotitori pe Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil. Slujirea prilejuită de sărbătoarea hramului a debutat chiar din ajun, când s-a săvârșit Vecernia cu Litie. A doua zi, după slujba de dimineață, soborul de preoți, condus de Preaonoratul Părinte Adrian Zaha, Preot Paroh și Protopop al Ineului, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, la momentele cuvenite împărtășindu-se cu Sfintele Taine atât preoții, cât și o parte din credincioșii prezenți. Spre final s-a săvârșit și Parastasul pentru preoții, credincioșii, ctitorii și binefăcătorii acestei biserici și parohii, ce adormind întru Domnul au trecut la viața cea veșnică în ,,Biserica Triumfătoare”. Din sobor, alături de Părintele Protopop Adrian Zaha, au mai făcut parte preoții Sever Mocan de la Parohia Ineu-Traian, Dan Turean de la Parohia Ineu-Centru, Cristian Dănuț Leahu de la Parohia Mocrea și Radu Constantinescu de la Biserica ,,Izvorul Tămăduirii” – Spital Ineu, care a rostit și cuvântul de învățătură.
Biserica din Orașul Ineu și-a sărbătorit acum al 153-a hram, construcția datând din 1868.

Pr. Radu Constantinescu