Sfinții Arhangheli prăznuiți la Catedrala Arhiepiscopală din Arad

În ziua prăznuirii Soborului Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil şi al tuturor puterilor cerești, 8 noiembrie 2021, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a săvârșit Sfânta Liturghie în Catedrala Arhiepiscopală ,,Sfânta Treime” din Arad

În cuvântul de învăţătură Chiriarhul a vorbit despre ,,Rostiri îngerești” (pe baza citirilor scripturistice ale sărbătorii: Evr. 2; Lc. 10) în momente biblice însemnate ale arhanghelilor Mihail și Gavriil, și anume, a celui dintâi ,,Să luăm aminte”, în momentul căderii îngerilor răi, și ,,Bucură-te cea plină de har”, a Arhanghelului Gavriil la Bunavestire. Acestea în legătură cu învățătura despre îngeri, cu precădere despre cei păzitori, în contextul citirilor zilei.

La finalul Sfintei Liturghii, Chiriarhul arădean a hirotesit duhovnici pe 4 noi tineri preoți pentru parohiile arădene: Pr. Mădălin-Flavius Dărășteaan (Parohia Tălagiu); Pr. Adin-Dorin Păiușan (Parohia Monoroștia); Pr. Mădălin-Florentin Rău (Parohia Revetiș) și Pr. Bogdan Haida (Parohia Corbești).

Înaltpreasfinția Sa le-a vorbit noilor duhovnici despre importanța Tainei Spovedaniei și i-a îndemnat părintește să-și îndeplinească cu multă responsabilitate această misiune de părinți spirituali în parohiile încredințate.

Protos. Iustin Popovici