Cerc pastoral – misionar în parohia Pilu

Parohia Pilu din protopopiatul Arad, a găzduit în duminica a XXIV-a dupa Rusalii, a Învierii fiicei lui Iair, ultima întrunire din acest an a preoţilor din Cercul pastoral-misionar Chişineu-Criş, coordonat, din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscop al Aradului, de PC Părinte Daniel-Mirel Dumitru, de la parohia Chişineu-Criş I. Cu această ocazie cei 10 preoţi prezenţi, au săvârşit începând cu orele 17.00, Taina Sfântului Maslu. La această sfântă taină au slujit următorii preoţi: Pr. Daniel-Mirel Dumitru-parohia Chişineu-Criş I, Pr. Dan-Viorel Albiş-parohia Chişineu-Criş II, Pr. Ioan Pavel-parohia Sintea-Mare, Pr. Florin Borca-parohia Şepreuş, Pr. Ovidiu Ardelean-parohia Şiclău, Pr. Nicolae Vidican-parohia Mişca, Pr. Gabriel-Gheorghe Juc-parohia Vărşand, , Pr. Cantemir Lipovanu –preot pensionar, Diac. Florin Pavel-parohia Chişineu-Criş I şi preotul paroh Sandu Costin.
Cuvântul de învăţătură la Taina Sfântului Maslu a fost rostit de părintele Florin Borca, de la parohia Şepreuş, care a evidenţiat în cuvântul său principalele învăţături care se desprind din pericopa evanghelică a acestei duminici.
Preotul paroh, Sandu Costin a mulțumit în încheiere preoţilor şi credincioşilor prezenţi, susținând apoi referatele cu următoarele teme:,,Pastoraţia comunităţilor româneşti din afara României-exigenţe actuale’’ şi ,,Îngrijirea cimitirelor şi acţiunile durabile pentru protejarea lor-expresie a dragostei pentru cei adormiţi”.
Pr. Daniel-Mirel Dumitru, parohia Chişineu-Criş I