Instalare de preot în Parohia Corbești, Protopopiatul Lipova

Duminică, 21 noiembrie 2021 , la ceasul Vecerniei, credincioşii Parohiei Corbești şi-au primit noul păstor, pe Părintele Haida Bogdan Andrei.

Slujba Vecerniei a fost oficiată în biserica monument istoric ,,Nașterea Maicii Domnului” din Corbești, de către un sobor de preoţi în frunte cu P. On. Părinte Protopop Mercea Nelu, Protopopul Lipovei.
După Vecernie, a urmat un cuvânt de învățătură rostit de către P. On. Părinte Protopop în cadrul căruia a instalat noul preot paroh înmânându-i Evanghelia, ca semn al vestirii cuvântului lui Dumnezeu, crucea, ca semn al biruinţei asupra celui potrivnic, precum şi cheile Sfintei Biserici din Corbești.
După instalare noul preot paroh a adus smerite mulţumiri tuturor acelora care au ales să fie prezenţi la acest eveniment important din viaţa Sfinţiei sale, nu înainte de a-i mulţumi lui Dumnezeu pentru darurile revărsate neîncetat asupra sa, şi IPS Dr. Timotei, Arhiepiscopul Aradului, dimpreună cu Venerabilul Consiliu Eparhial pentru încrederea acordată.
Pr. Cosmin Balint