CERC PASTORAL MISIONAR ÎN PAROHIA CHISINDIA

În Duminica a 27-a după Rusalii, preoții Cercului Pastoral Misionar nr. 2 Buteni, s-au întâlnit în biserica cu hramul Sfântul Nicolae din Parohia Chisindia, mai exact biserica din deal, prilej cu care au săvârșit Sfânta Taină a Maslului în prezența unui număr însemnat de credincioși cinstitori ai Sfântului Nicolae.

Cuvântul de învățătură a fost susținut de PC. Părinte Florin Avram de la Parohia Prunișor, care a pus la inimile credincioșilor un cuvânt referitor la însemnătatea perioadei în care ne aflăm, urmat de tratarea temelor stabilite, respectiv Cimitirele-expresii ale timpului orientat spre eternitate prin permanenta comemorare a decedaților și Mărturii istorice privind rolul și locul cimitirului în tradiția și credința creștinilor ortodocși români. Sensul eclesial al cimitirului. La finalul întâlnirii PC. Părinte Alexa Birău a mulțumit credincioșilor și preoților Cercului pentru că i-au fost aproape în ultima perioadă grea pentru sfinția sa.

Pr. Marian Oarcea