Concertul de colinde al corurilor Facultății de Teologie Ortodoxă din Arad, ediția XXX

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Arhiepiscop dr. Timotei Seviciu, corurile Facultății de Teologie Ortodoxă “Ilarion V Felea” din cadrul Universității “Aurel Vlaicu” din Arad vor susține îndătinatul concert de Crăciun, sub genericul: “Colind străbun”. 

Evenimentul va avea loc În Catedrala veche a Aradului începând cu ora 17:30, în data de 19 decembrie 2021.
Piesele corale vor fi interpretate de către corala “Atanasie Lipovan”, sub bagheta dirijorală a preotului lector universitar dr. Tiberiu Ardelean, și corala “Sfântul Maxim Mărturisitorul”,  condusă de conferențiar universitar dr. Mircea Buta.
În cadrul manifestării, preotul profesor universitar dr. Cristinel Ioja, decanul Facultății de Teologie din Arad va prezenta o disertație intitulată: “Ilarion V. Felea (1903-1961 )- Preotul, Teologul, Mărturisitorul” – sub egida Conferințelor ASCOR, filiala Arad.
Amintim faptul că acest eveniment cultural-bisericesc este realizat prin programul „Activități extra-curriculare studențești”, a Ministerului Educației.
Organizatorii anunță că intrarea va fi liberă, participanți fiind invitați să respecte normele sanitare în vigoare.
Pentru cei care doresc să asculte concertul „live” pe rețelele de socializare, pot accesa pagina de YouTube a parohiei Catedralei vechi din Arad și pe pagina de Facebook a Facultății de Teologie din Arad.
Pr. Filip Albu