Soborul Maicii Domnului sărbătorit la Catedrala Veche din Arad

Cu prilejul sărbătoririi Soborului Maicii Domnului, în cea de-a doua zi de Crăciun, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a săvârșit Sfânta Liturghie Arhierească în Catedrala istorică din Arad, înconjurat de soborul preoţilor şi diaconilor Parohiei Arad-Centru.

Cuvântul de învăţătură al Chiriarhului a fost pus sub titlul ,,Între Betleem și Nazaret” – adică evenimentele de la Nașterea Domnului până la statornicirea într-o cetate din Galileea a cărei numire tâlcuindu-se ca rădăcini poate aminti pe cele ale locuitorilor ei, legate de o istorie biblică ce lasă să se înțeleagă curgerea vieții omenești cu bucurii și necazuri, între acestea legată de vremea de referință, fuga Familiei Sfinte în Egipt de frica lui Irod care a poruncit uciderea pruncilor socotind că între aceștia se afla și noul Împărat. Întoarcerea la Nazaret după sfârșitul împăratului este legată de copilăria și tinerețea Mântuitorului până la începerea activității Sale publice, cu precizarea atașamentului față de Maica Sa și ocrotitorul Iosif, cel care are și ziua de pomenire, împreună cu Regele David și Iacob ruda Domnului, ca mărturie genealogia Sa.

Sute de credincioşi au venit pentru a se ruga în această zi de Crăciun, când Biserica prăznuieşte Soborul Preacuratei Născătoare de Dumnezeu, în Catedrala Veche a Aradului

Protos. Iustin Popovici