Parastasul de un an pentru Părintele Iconom Stavrofor Gheorghe Vițelar la Brusturi

În Duminica după Botezul Domnului, 09.01.2022, după terminarea Sfintei Liturghii în Biserica Parohială din Brusturi cu Hramurile: „Înălțarea Domnului” și „Sfântul Apostol Andrei” a avut loc Parastasul de 1 an pentru Părintele Iconom Stavrofor Gheorghe Vițelar.

Părintele Gheorghe Vițelar este cel care a păstorit această parohie aproape 31 de ani, între 1986 și 2017, atunci când a venit să-i continue lucrarea misionară, actualul Preot Paroh Zadic Andrei-Achim.

Părintele Vițelar a format mulți tineri pentru o viață alături de Hristos, fiind cu adevărat, „Blândul Păstor”, care a păstorit credincioșii acestui sat din apropierea Muntelui Găina, „ spre izvor”, cum spune și cântarea.

Bunul Dumnezeu să-l ierte și să-l odihnească în pace.

Pr. Andrei Zadic