Slujire arhierească și hirotonie de diacon la Catedrala Arhiepiscopală din Arad

Duminica a XXXIII-a după Rusalii, denumită a Vameșului și a Fariseului, deschide o perioadă foarte frumoasă a Anului Bisericesc, anume cea a Triodului, când, nu peste multă vreme, ne pregătim să intrăm în Postul Paștilor, în așteptarea Pătimirilor și apoi a Învierii Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

Este o duminică în care, printr-o parabolă, ni se prezintă două categorii de oameni, integrați în lumea de atunci, un fariseu, reprezentant al Legii Vechi și un vameș, care era funcționar al Imperiului Roman, om al supunerii, mai ales prin faptul că percepea taxe evreilor, făcându-se ocară lor. Cu toate acestea, rugăciunea vameșului primează în fața lui Dumnezeu, prin pocăința sa sinceră și smerenia pe care a avut-o în fața Creatorului, iar versetul „Dumnezeule milostiv fii mie, păcătosului” rămâne și astăzi și peste veacuri mărturie de „plecare a cugetului omului păcătos” spre dobândirea iertării lui Dumnezeu.

Astfel, în această Duminică a XXXIII-a după Rusalii, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Timotei a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala Arhiepiscopală din Arad, alături de soborul preoților și diaconilor sfintei catedrale.

A fost un prilej de îndoită bucurie și datorită faptului că, în cadrul slujbei, teologul Petrețchi Ioan a fost hirotonit diacon, urmând a fi hirotonit preot pe seama Parohiei Arad-Ceala din Protopopiatul Arad.

În cuvântul de învățătură de la finalul Sfintei Liturghii, Chiriarhul a vorbit despre legătura citirilor zilei cu tematica anului omagial al rugăciunii, având în vedere pe cei doi rugători, vameșul și fariseul, dintre care, cel dintâi s-a arătat îndreptat pentru a continua calea pocăinței și a facerii de bine. Aceasta ca pildă pentru începutul perioadei Triodului, în această duminică. Hirotonia unui cleric este un exemplu pentru o rugăciune bineprimită, a mai adăugat Înaltpreasfinția Sa.

Arhid. Claudiu Condurache