Înălțare duhovnicească în Parohia Sebiș II

Lucrarea duhovnicească pe care fiecare creștin o săvârșește în această lume se concretizează prin săvârșirea faptelor bune, credința neîndoielnică și totodată părtășia la Sfintele slujbe care se săvârșesc în cadrul parohiei în care este arondat fiecare credincios.

Asemenea se întâmplă și în Parohia Sebiș II, unde părintele Cătălin Rus asumându-și o tradiție frumoasă, săvârșește Taina Sfântului Maslu în perioada Postului Mare, în fiecare duminică până la Sfintele Paști. La această comuniune liturgică participă foarte mulți credincioși, alături de un însemnat număr de preoți, care cer mila și harul lui Dumnezeu pentru dobândirea sănătății sufletești și trupești, după cum afirmă și rugăciunea de sfințire a undelemnului din cadrul Tainei Sfântului Maslu: “ … spre tămăduire şi spre izbăvirea de toată patima şi întinăciunea trupului şi a sufletului şi de toată răutatea…”.

Pr. Florin Avram