Misiunea Facultății de Teologie Ortodoxă din Arad în parohia Aluniș, protopopiatul Arad

Părintele Conf. Univ. Dr. Lucian Farcașiu, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” din Arad a participat duminică seara, 10 aprilie, la săvârșirea Tainei Sf. Maslu de obște în parohia Aluniș, protopopiatul Arad, la invitația părintelui paroh Sorin Ioan Ilota, un fost student și masterand merituos al Facultății noastre de Teologie.

Taina Sfântului Maslu de obște a fost săvârșită de un sobor de 4 preoți, în prezența unui număr mare de credincioși.

La sfârșitul slujbei, părintele Conf. Univ. Dr. Lucian Farcașiu a rostit un cuvânt de învățătură în care s-a referit la „Întoarcerea la Dumnezeu prin credință și pocăință”.

Apoi, părintele paroh Sorin Ioan Ilota le-a mulțumit părinților slujitori și credincioșilor prezenți la săvârșirea Tainei Sfântului Maslu, în mod deosebit părintelui profesor Lucian Farcașiu pentru slujire și pentru bogatul cuvânt de învățătură rostit.

Pr. Sorin Ioan Ilota